Teljesítmény növelés, edzés, izomépítés...mekkora súly az ideális?
Legyen fitt, növelje a teljesítményt, feszegesse a határokat!
Mindannyian keressük a módját, hogy hogyan érhetjük el ezeket a dolgokat, magunk és kutyáink számára. A viselhető súlyeszközök egyre inkább a fitnesz család eszközei, melyek közé tartoznak a mellények is. Ezek az eszközök növelhetik a terhelést és az izmok igénybevételét annak érdekében, hogy a kutya teljesítményét és erőnlétét fokozzák. A megnövekedett terhelés és a test igénybevételével azonban megnő a sérülésveszély is. Célunk teljesítményüket fokozni, de nem szeretnénk sérüléseket. A túl nehéz súlyok viselése megváltoztathatja a testük mozgását, és drasztikusan megnöveli a sérülés kockázatát. Bár a kutyákkal kapcsolatos vizsgálatok korlátozottak, az emberi tanulmányok összhangban vannak a kutyás fitneszkutatás eredményeivel.
Szóval, mennyi a túl sok? Mekkora súlyok hozzák a legjobb eredményt? Mi az ami még biztonságos? A továbbiakban pontosan ezekről lesz szó.
Mellény
A súlymellények a test fokozott terhelésével növelhetik a teljesítményt. A túl nehéz súlyok viselése megváltoztathatják a test mozgását, és így rendellenes terhelést jelenthetnek az ízületekre, szalagokra, inakra és izmokra. Vannak azonban olyan biztonságos határok és technikák, amelyek betartásával a sérülések elkerülhetőek.
Ugrási teljesítmény
Megállapították, hogy már 3-6% BM (azaz a testsúly 3-6%-a) is elegendő az ugróterhelés növeléséhez. A súlymellényes edzésre az ugróteljesítmény nagyon jól reagál.
A sportoló kondíciója közvetlenül befolyásolja a teljesítmény javulás mértékét. Az edzetlen sportolók teljesítménye csökkent az edzések alatt, és kis mértékben nőtt az edzés utáni, míg az edzett sportolók teljesítménye 6%-kal nőtt az edzések alatt, és több mint 10%-kal nőtt az edzéseket követően [1, 2]. Az ugróteljesítményben bekövetkező változások az edzett sportolók esetében akár 3 hét alatt is bekövetkezhetnek, azonban a kondícionálatlan sportolóknak 7+ hétre van szükségük fokozatos súlynöveléssel (2% 2 hetente) ahhoz, hogy jelentős javulást tapasztaljanak [1, 2].
Az alacsonyabb súlyok (7-11%BM embernél) növelték a sebességet, teljesítményt a 15 másodperces folyamatos ugrásban [1, 2]. A nagy súlyú mellények (20-30%BM embernél) jelentős növekedést mutattak az ugrások erejében és a nagyobb maximális ugrásmagasságban [1, 2].
Az alacsony súlyú mellények tökéletesnek tűnnek azoknak a kutyáknak, akiknek sportáguk vagy tevékenységük (pl. dog puller, agility stb.) a gyakori ugrás. A nagy súlyú terhelés ideálisnak tűnik egyszeri, nagy intenzitású ugró sportokhoz/tevékenységekhez, amelyek között megfelelő pihenőidő van (pl. őrző-védő, falon futás, magasugrás stb.).
Sebesség és gyorsulás
A súlymellények növelik a sebességteljesítményt, és a gyorsulási teljesítményt. Edzetlen sportolók nagyobb javulást mutatnak súly nélkül vagy kis súlyokkal (%BM nem volt megadva), azonban a legtöbb tanulmány edzett sportolókról készült [1, 2].
Az időtartam, hogy a sportolók mennyi ideig tudnak csúcssebességgel sprintelni, 5%-kal nőtt alacsony súly (7-8%BM) használatával egy 3 hetes programban [2]. Ez tökéletesnek tűnik a hosszan tartó sprint sportágak/tevékenységek (pl. agárverseny és coursing stb.) számára.
A maximális sebesség, és gyorsulási teljesítmény növeléséhez 6-7 hét mérsékelt súlyú (10-20% BM) 20-30 méteres sprintek elegendőek a gyorsabb izomösszehúzódások (gyorsabb lépések) és a nagyobb izomlökések (hosszabb lépések) eléréséhez[2]. Ez ideális a gyorsasági sportokhoz/tevékenységekhez (pl. csaliversenyzés, gyorsasági futás stb.) A kis súlyú sprintek (7-8%BM) és a nagy súlyú sprintek (10-20%BM) kombinációja növelheti a sprint időtartamát, maximális sebességet és a gyorsulási teljesítmény bármilyen sport vagy tevékenység esetében a megfelelő edzésprogrammal.
Állóképesség
A 10-20%BM-mel történő gyaloglás bizonyítottan 6-17%-kal növeli az állóképességet [1, 2]. A súlymellényes futás nem javítja annyira az állóképességet, mint a gyaloglás (futás esetén csak 0,5%-os növekedés). A 8-12 hetes edzésprogramok mutatják a legjelentősebb változásokat az állóképességben.
Biztonság
Az ízületi szögek változása megterheli az ízületeket körülvevő inakat és szalagokat. A 20-40% feletti terhelés túlterheli a térd izomzatát. A 18%BM megváltoztatja az ízületi szögeket mozgás közben. A kutyákat nem vizsgálták 15%BM feletti súlyokkal. A 12-15%BM bizonyítottan nem változtatja meg a kutya mozgását rendellenesen, és így biztonságos határértéknek tekinthető [4-7].
Az izomfáradtság sérüléshez vezet, ezért az edzéseket a normál, súly nélküli ismétlések és idők felére kell csökkenteni. Minden 8%BM feletti súlyokkal végzett edzést kombinálni kell az edzések csökkentett időtartamával, csökkentett heti gyakorisággal és ismétlésszámmal, valamint csökkentett távolsággal [2]. A 15%+BM terhelés hatására a sportoló 2x gyorsabban fárad el, mint súly nélkül [2]. Ez azt jelenti, hogy amit a sportoló normális esetben 2 percig tudna végezni, azt most már csak 1 percig tudja csinálni a kimerülés előtt. Ugyanez vonatkozik a súlyszintek idővel történő növelésére is – ha 2%BM-mel felfelé haladunk, a munkát a felére kell csökkenteni. A súlynövelés edzett sportolók esetében biztonságosnak bizonyult, ha hetente történik [8]. Edzetlen sportolóknak nem szabadna 2 hetente kevesebbszer súlynövelést végezniük.
A kutyák biztonságos határértékei a sprintmunkánál nem haladhatják meg a 15%BM-et (a korlátozott kutatási eredmények miatt). A nagy súlyokkal történő folyamatos futás növeli a sérülés kockázatát. A kontrollált 20-30 méteres sprintek megfelelőbbek a teljesítmény javításához.
A 20%BM-ig terjedő terheléssel végzett gyaloglás a futáshoz képest jelentősen növeli az állóképességet [2]. A folyamatos futás 6%BM-nél nagyobb terheléssel növeli a sérülés kockázatát, és nem eredményez megfelelő állóképesség-növekedést – Sétálj, ne fuss nagy súllyal! Edzett sportolóknál heti 2%BM súlynövekedés, edzetlen sportolóknál pedig legalább 2 heti ajánlott [2].
Következtetés
- Annak megértése, hogy milyen teljesítménynövekedést, célokat és határokat akar feszegetni, az első lépés a megfelelő program kiválasztása a hordható súlyok használatával.
- A következő lépés a biztonságos határok megértése.
- A végső lépés pedig, a megfelelő program kidolgozása, mely magában foglalja, a helyes súlyemelési ütemtervet, az edzések időtartamának és gyakoriságának módosítását, valamint a célok biztonságos eléréséhez szükséges megfelelő számú heteket.
Hozzuk ki kutyánkból a maximumot! Növeljük a teljesítményt, és legyünk jobbak, mint tegnap voltunk! De a legfontosabb tegyük mindezt biztonságosan, sérülések nélkül!
Legfontosabb tudnivalók
– 3-6% BM (azaz a testsúly 3-6%-a) is elegendő az ugróterhelés növeléséhez
– 7-8% BM 5%-kal növeli a csúcssebességű sprintek időtartamát
– 10-20% BM növeli a maximális sebességet (20-30 méteres sprintek)
– Az állóképességet a futás helyett a mellénnyel (10-20% BM) történő gyaloglás növeli
– 8%BM-nél nagyobb mellény esetén csökkenteni kell a munka időtartamát és gyakoriságát
– 2%BM-mel történő fokozatos súlynövelés
– Edzetlen sportolóknak 7-8 hetes, nagyon fokozatos programra van szükségük
– Mellény biztonságos 15%BM-ig kutyáknál
Hivatkozások
- James E. Graves, A.D.M., Physiological response walking with hand and snkel weights. Medicine and Science in Sports and Exercise, 1988. 20(3).
- Macadam, P., J.B. Cronin, and K.D. Simperingham, The Effects of Wearable Resistance Training on Metabolic, Kinematic and Kinetic Variables During Walking, Running, Sprint Running and Jumping: A Systematic Review. Sports Med, 2017. 47(5): 887-906. oldal.
- Feser, E.H., P. Macadam, and J.B. Cronin, The effects of lower limb wearable resistance on sprint running performance: A systematic review. Eur J Sport Sci, 2019: 1-13. oldal.
- Carrier, D.R., S.M. Deban, and T. Fischbein, Locomotor function of the pectoral girdle ‘muscular sling’ in trotting dogs. J Exp Biol, 2006. 209(11 rész): 2224-2237. oldal.
- Carrier, D.R., S.M. Deban, and T. Fischbein, Locomotor function of forelimb protractor and retractor muscles of dogs: evidence of strut-like behavior at the shoulder. J Exp Biol, 2008. 211(1 rész): 150-162. oldal.
- Fife, M.M., et al., Function of the oblique hypaxial muscles in trotting dogs. J Exp Biol, 2001. 204(13 rész): 2371-2381. oldal.
- Schilling, N., et al., Function of the extrinsic hindlimb muscles in trotting dogs. J Exp Biol, 2009. 212(7 rész): 1036-1052. oldal.
- Macadam, P., et al., Acute kinematic and kinetic adaptations to wearable resistance during vertical jumping. Eur J Sport Sci, 2017. 17(5): 555-562. oldal.